S&P’nin “31.88 TL’lik Kur Tahmini Kafa Karıştırdı!

Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, S&P’nin yıl sonu için 31,88 dolar/TL öngörüsünü değerlendirirken, Türkiye’nin başlangıçta 30 lira seviyesinden yola çıktığını ve yıl sonunda kurun 40 TL’ye kadar çıkabileceğini düşünse bile ortalamasının 35 lira civarında olması gerektiğini belirtti. Aslanoğlu, S&P’nin raporunda anlaşılması zor bir matematiksel yaklaşım olduğunu vurgulayarak, gerekirse hızlı bir düzeltme yapılmasını ve tahminin doğruysa net olarak açıklanmasını önerdi.

Topkapı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, S&P’nin Türkiye için yıl sonu dolar/TL öngörüsünü değerlendirirken matematiksel yaklaşımın kafa karıştırdığını belirtti.

Aslanoğlu, S&P’nin Türkiye’ye ilişkin not artışını olumlu karşıladığını ancak kur beklentisindeki matematiksel hesaplamanın karmaşık olduğunu ifade etti. Özellikle S&P’nin 31,88 dolar/TL olarak öngördüğü kur tahminine ilişkin olarak, “Gerçekten kafa karıştıran bir matematik var. Gerekiyorsa hızla bir düzeltme yapılması, tahmin buysa da ‘Evet budur’ denmesi iyi olur” dedi.

ALB Yatırım Başekonomisti Doç. Dr. Filiz Eryılmaz ise Merkez Bankası’nın politika duruşunu ve enflasyon hedefini değerlendirdi. Eryılmaz, Merkez Bankası’nın yüzde 36’lık enflasyon hedefini koruyacağını ve enflasyonun kontrol altına alınamaması durumunda revizyon yapabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir