Seçimin kazananı bir CHP, bir de Van’ın daimi bağımsız adayı İdris Ahi

VAN – Sandıkların çoğunun açılması ile yerel seçim sonuçları da belirginleşmeye başladı. CHP’nin tarihi başarı yaşadığı seçimde Van’da son 15 yıldır tüm seçimlere katılan ve en sonunda da Büyükşehir Belediyesi için bağımsız aday olan İdris Ahi de ‘tarih yazdı.’ Ahi, son katıldığı seçime göre oylarını yüzde 500 oranında artırdı.

Anadolu Ajansı ve ANKA’dan alınan bilgilere göre İdris Ahi, oyların yüzde 1,86’sını elde etti. Ahi’nin 15 yıl içinde almış olduğu en yüksek oy, 14 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde olmuştu. Bağımsız milletvekili adayı olarak yarışa giren Ahi, 622 oy almıştı. Bugün yapılan yerel seçimlerde ise Ahi, yaklaşık 5 bin oy aldı.

Ahi, geçtiğimiz hafta yürütmüş olduğu seçim kampanyası kapsamında Musa Anter Barış Parkı’nda bir miting düzenlemiş ve mitinge katılanlar alana sığmamıştı.

Milletvekili seçimleri öncesinde de Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun da sahneye çıktığı, Beşyol Meydanı’nda miting düzenleyen Ahi, Vanlı olmayan adaylara serzenişte bulunarak “Hep ithal patates yediniz, biraz da yerli patates yiyin” demişti.

Ahi’nin geçtiğimiz hafta düzenlediği mitinge, seçmenleri ellerinde patateslerle gelip “Oyumuz yerli patatese” yazılı pankart açmıştı.

Sosyal medyada da kampanyalarını yürüten Ahi, “İdris Ahi, sözleri sahi, Van halkı dahi” sloganıyla ilgi toplamıştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir