Reel konut satış fiyatları 11 aydır düşüyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından hazırlanan araştırmanın mayıs sonuçlarına göre, Türkiye genelindeki reel satış fiyatlarındaki düşüş 11 aydır devam ediyor.

Türkiye genelinde ve üç büyük ilde Nisan 2024’ten Mayıs 2024’e cari satılık konut fiyatlarında artışın aylık enflasyondan daha düşük olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde azaldı.

Rapora göre reel fiyatlardaki yıllık değişim oranı ülke genelinde yüzde -21’e, İstanbul’da yüzde -22,8’e, İzmir’de ise yüzde -20,2 oldu. Ankara’da reel konut fiyatlarında da düşüş görüldü fakat yüzde -17,3 seviyesinde kaldı. 

Yani ülke genelinde ve üç büyük ilde ortalama konut bir yıl öncesine göre reel anlamda ucuzladı.

CARİ FİYATLARDAKİ ARTIŞ YAVAŞLIYOR

Konut cari fiyatlarındaki artış oranı da yavaşlamaya devam etti. Cari fiyatlarda yıllık değişim oranı nisana kıyasla ülke genelinde 1 puan azalarak yüzde 38,6’e düştü.

Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan metrekare cari fiyatı 28.548 TL oldu. Satılık konut ilan metrekare cari fiyatlarındaki yıllık artış oranları üç büyük şehirde de azalarak İstanbul’da yüzde 35,5, Ankara’da yüzde 45,1 ve İzmir’de yüzde 40,1 oldu. Ortalama satılık konut metrekare fiyatları İstanbul’da 39 bin 455 TL, Ankara’da 21 bin 564 TL ve İzmir’de 33 bin 13 TL olarak gerçekleşti.

KONUT TALEBİ ARTTI

Konut talebi endeksi ise Nisan 2024’e kıyasla yüzde 10,9 arttı. Satılan konutların satılık ilan sayısına oranı hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde arttı.

Hem satılık ilan sayısı hem de satılan konut sayısı hem ülke genelinde hem de üç büyükşehirde artış gösterdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir