Bebeklerin Yetişkinlere Göre Daha Sık Hıçkırmasının Hiç Aklınıza Gelmeyecek Nedeni

Minik bedenleri, dünyaya gözlerini yeni açtıklarından itibaren sürekli olarak hıçkırık sesi çıkaran bebekler, bunu sahiden neden yapıyor?

Öğrendikten sonra algıda seçicilik yapıp daha fazla hıçkırık sesi duyacağınıza eminiz!

Endişe edilmesi gereken bir durum değil.

Dünyaya yeni gelen bebeklerin küçük ve henüz gelişmeye yeni başlayan diyaframının, nefes alıp verirken aşağı ve yukarı hareket eden büyük kas spazmları buna neden oluyor. Aslında bu durum bizde de aynı işliyor.

Neden hıçkırdığımızı tam olarak anlayamıyoruz, yetişkin bir bireyde çok nadir görülen hıçkırık; bebeklerin yaşamının büyük bir çoğunluğunu kaplıyor.

Bebeğin çok hızlı beslenmesi, fazla hava yutması buna sebep oluyor.

Aslında gelişmekte olan bedeni büyürken çeşitli değişimleri de beraberinde getiriyor. Midenin hızlı büyümesi, hıçkırığa yol açan siniri uyarıyor. En fazla hıçkırdıkları zaman da fark ettiyseniz beslendikten sonra oluyor.

Gaz çıkaramama, heyecanlanma gibi durumlar da bebeğin hıçkırmasına önemli bir sebep.

Peki ne iyi gelir?

Annelerin büyüklerinden duymaktan sıkıldığı o meşhur lafı maalesef biz de söyleyeceğiz: Sık sık emzirmek. Çünkü çok acıkan ve aniden emmeye çalışan bebekler, hava yutuyor. Bunun önüne geçmek de sık sık emzirmekten geçiyor.

Yenidoğan bir bebek için bu normal bir durum olsa da siz gereğinden fazla hıçkırık duyuyorsanız ve bunun sonu gelmiyorsa bir uzmana danışmanızda fayda var.

Kaynaklar: Uni Baby, The Bump

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir